Turnike

Turnike; yaya geçişlerini kontrol altına almak amacıyla paslanmaz çelikten veya statik boyalı olarak üretilen genellikle 3 kollu kontrol elemanıdır.

Turnikeler mekanik ve kaporta olmak üzere iki ana parçadan oluşur. Mekanik aksamda kullanılan malzeme, kaportada kullanılan sacın cinsi ve kalınlığı turnikenin dayanım ömrünü etkileyen iki önemli faktördür. Bu nedenlerle alacağınız turnikenin paslanmaz çelikten olmasına iç mekanizmada plastik vb malzeme kullanılmamış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Turnike satın almadan önce uygun olan modelin seçimi yapılmalıdır. Burada, kurulacak yer en önemli etkendir. Dış ortama kurulum yapılacaksa kesinlikle paslanmaz çelik turnike seçmeli, statik boyalı turnikeleri tercih etmemelisiniz.

Sistemin fazla yer kaplamaması ve geçiş rahatlığı açısından en uygun turnikenin seçilmesi gerekir. Dar olan alanlarda tek ayaklı turnikeler seçilebilir. ( Yandaki turnike çift ayaklı bir turnikedir. )

Güvenlik düzeyine ve turnikenin arkasındaki gizlilik düzeyine göre yarım boy kelebek turnikeler veya tam boy güvenlik turnikeleri seçilmelidir. Örneğin stadyumlarda kaçak geçişe ve güvenliğe maximum tedbir sağlayan tam boy güvenlik turnikeleri kullanılmaktadır, buna karşın bir işyeri girişinde giriş çıkış yapanların kimliklerini kontrol altına alabilmek veya giriş çıkış saatlerini takip etmek için kelebek turnikeler uygun bir tercih olacaktır.

Bir turnikenin kendi başına işlem yapabilmesi, geçiş kontrolünü sağlaması ancak geçiş kontrol sistemleri ile sağlanabilir.

Günümüzde parmak izi, yüz tanıma, iris tanıma gibi geçiş kontrol sistemleri ile kontrol sağlansa da en pratik olan sistem kartlı turnike sistemleridir.

Turnike kurulumu yapılan mekana misafirlerin ve yabancı kişilerin giriş yapabileceği düşünülerek misafire verilecek kartla kolayca geçişi sağlanır, aksi halde misafirin parmak izini tanıtmak hoş karşılanmayabilir.

Başlıca turnike modelleri; Kelebek turnike, boy turnikesi, vip turnikedir.